×

Предупреждение

JUser: :_load: Не удалось загрузить пользователя с ID 122.

Материалы отфильтрованы по дате: ноября 2023

Открытие проектa ”Tech for Tomorrow: Enhancing the Digital Transformation Capacities of Youth in Southern Moldova”

     29 ноября 2023 г. в Тараклийском государственном университете имени Григория Цамблака состоялся брифинг, посвященный открытию проекта "Tech for Tomorrow: Enhancing the Digital Transformation Capacities of Youth in Southern Moldova".
     Целью данного мероприятия является информирование студентов, молодых предпринимателей и других заинтересованных лиц о новых возможностях, предусмотренных в рамках данного проекта. Мероприятие направлено на улучшение процесса понимания и взаимодействия с цифровыми технологиями, а также на развитие цифрового ландшафта в Тараклийском районе и в целом регионе Юг Республики Молдова.
     На брифинге приняли участие стратегические партнёры по внедрению цифровых технологий, студенты и преподаватели Тараклийского университета, молодые предприниматели, СМИ и другие заинтересованные лица. С приветственным словом выступили: Директор Агентство электронного управления, служба внешних связей и партнёрства Татьяна Казаку; директор Фонда инноваций и устойчивого развития Наталья Судиту; директор Агентства регионального развития Юг Николай Христов, ректор ТГУ им. Гр. Цамблака конф. д-р Мария Пасларь; заместитель председателя района Тараклия Александр Боримечков и представители бизнеса и Зоны Свободного Предпринимательства.

 

Фотоальбом:

фото_1

     28 ноября в Тараклийском государственном университете им. Г. Цамблака состоялся круглый стол по проблемам продвижения и развития межкультурного образования будущих педагогов. Тема круглого стола - Продвижение межкультурного образования для дидактических кадров. Проблемы и перспективы развития межкультурного диалога в полиобразовательном пространстве Республики Молдова.
     Мероприятие проводилось в рамках проекта «Продвижение и развитие межкультурного образования в формировании дидактических кадров», инициированного Образовательным центром ПроДидактика при поддержке Детского фонда Песталоцци (Швейцария). Были приглашены педагогические и менеджерские кадры учреждений доуниверситетского образования Тараклийского района (учреждения раннего образования и школы), присутствие которых обеспечило Управление образования Тараклийского района в лице госпожи Сарсаман Л.И. Активными участниками мероприятия были преподаватели и студенты университета. Всего в работе круглого стола приняли участие 27 человек.
     Состоялось конструктивное обсуждение следующих проблем:
     1. Необходимость культурного самосознания в межкультурном диалоге в полиэтническом социуме.
     2. Возможности семьи в межкультурном воспитании ребенка.
     3. Многонациональная образовательная среда - это преимущество или дополнительные трудности?
     4.Психологические стратегии межкультурного воспитания (как преодолеть межкультурные конфликты).
     5. Гендерное воспитание как составная часть межкультурного образования: проблемы и перспективы.

     Преподаватели университета – члены рабочей группы проекта – конф. д-р Великсар В.Н., д-р Коларь М. У., конф. д-р Плэтикэ А.А., конф. д-р Горбачева Н.А. представили для обсуждения актуальные презентации, вызвавшие у участников неподдельный интерес и желание высказать свою точку зрения, использовали интерактивные технологии для общения. Студенты университета (А. Сонгрова) и педагоги (музыкальный руководитель детского сада Кочева Е.А.) поделились своим опытом работы по межкультурному воспитанию в учреждениях раннего образования.
     Участники круглого стола были единодушны в том, что продвижение и развитие межкультурного образования в полиэтническом образовательном пространстве, каким является Республика Молдова и в частности Тараклийский район, является актуальным и требует большого внимания в образовательных учреждениях разных уровней.

Горбачева Н.А.,
локальный координатор проекта,
доктор педагогики, университетский конференциар.

Фотоальбом:

фото_5

Участие студентов ТГУ им. Гр. Цамблака 
в тренинге по миростроительству


     Интересный и содержательный тренинг, организованный Общественной организацией ,,Инициатива за мир,, (Initiative for peace) 16 ноября 2023 в г. Кагуле, удивил наших студентов практическими ролевыми играми и содержательными теоретическими аспектами. Ответственным за участие группы студентов из Тараклийского университета был доктор социологии Доментян Валентин.
     Целью тренинга является ознакомление молодых людей с теорией и практикой процессов миростроительства в государстве и в обществе. Была предложена сюжетная ролевая игра, которая погружает в мир правительства, парламента, гражданского общества и в мир средств массовой информации. В приятной, напряженной, но дружеской атмосфере удалось разыграть и рассмотреть разрешение сложной социально-экономической ситуации в стране. В этой уникальной игре каждый получил возможность занять должность в кабинете министров и принимать важные решения, влияющие на развитие своей страны.
     Участие студентов в тренинге поможет им вникнуть в международный опыт страны, понять каковы инструменты государства в области миростроительства.
     Наши студенты достойно и содержательно предложили свои варианты разрешения создавшейся ситуации. Необходимо отметить приятную атмосферу и место, где была организована встреча, и высокий уровень организаторов тренинга. Студенты ТГУ высоко оценили возможность формирования навыков и приобретения знаний о политических и социальных процессах, которые протекают в государстве.

д-р В. З. Доментян

 Фотоальбом:

фото_21

 

Вторник, 21 ноября 2023 16:40

Фото-проект «Читающий человек»

     Под рубрикой «Читать – модно, посещать библиотеки престижно» 1 сентября в библиотеке университета стартовал фото-проект «Читающий человек. Я в библиотеке». Этот проект был организован для студентов нашего университета.
     В актовом зале Тараклийского гос. университета им. Гр. Цамблака, во время проведения праздника Дня студента были объявлены победители данного проекта:

Санду Мария
Фокша Ярослав
Шишман Валерия

     Благодарим всех кто принял участие в данном проекте..
     Коллектив библиотеки поздравляет всех с праздником « С ДНЁМ СТУДЕНТА».Пусть учеба в университете принесёт вам множество интересных открытий, успешных проектов и ярких впечатлений. Уверены, что ваше стремление к знаниям приведет к замечательным результатам. Впереди вас всех ждут увлекательные занятия, новые дружеские связи и незабываемые впечатления.
     А мы будем рядом, чтобы помочь вам найти нужные материалы, ответить на ваши вопросы и обеспечить комфортное и продуктивное обучение.

 

Альбом: «Читающий человек. Я в библиотеке»

  • Читающий человек. Я в библиотеке
  • Я в библиотеке
  • Читающий человек. Я в библиотеке
  • Я в библиотеке
  • Читающий человек. Я в библиотеке
  • Читающий человек. Я в библиотеке

Лингвистична практика на студентите от Тараклийски държавен университет «Гр. Цамблак» в Русенкия университет «Ангел Кънчев»


     В периода от 06 до 12 ноември 2023 года в рамките на една седмица 25 студенти и 4-ма преподаватели от катедра «Педагогика» на ТДУ «Гр. Цамблак» се намираха на лингвистична практика в Русенския университет «Ангел Кънчев». В периода на лингвистичната практика студентите и преподавателите имаха възможност да се запознаят със спецификата на Русенкския университет, който е технически университет, да посетят лекции и занятия с преподаватели, да посетят ред исторически и културни паметници както на самия град Русе, а и във Велико Търново.
     Практиката започна с радушното «Добре дошли» от заместник-ректор по интернационализация и комуникационна политика доц. д-р Десислава Стоянова Атанасова и администрирана от преподавателите от Катедра Български език, литература и изкуство. С доцент д-р Мария Душкова студентите посетиха лекция на тема «Проблеми на литературната история», като им беше предложена информация за Нобелеви награди в българската история. Доста интересен беше форматът на самата лекция заедно със студентите на Русенския университет, който позволява да се погледне на историческото развитие на българскта алитература и нейните творци, а и да се сътрудничи в рамките на лекцията със студентите на РУ. Денят завърши с посещение на благотворителен концерт под патронат на Русенски митрополит Наум, който беше организиран в зала «Европа» в Доходното здание на град Русе, като започна с думите-мото на майка Гавриила «Само едно нещо е важно: качеството и количеството на любовта, която раздаваш на всички – на всички, без да ги делиш». Едно чудесно прекарване на това високо нравствено, възпитателно, както душевно, така и духовно мероприятие беше за групата от Молдова.
     На същия ден и с продължение на следващия студенти и преподаватели от ТДУ заедно с домакините на РУ взеха участие в едно от предаванията на БНТ с рубрика «Чужда гледна точка – студенти от Тараклия преоткриват родината»: https://youtube.com/watch?v=RtQ7bgFmnlI&si=AUKUtNw8y1bgxpdi
В продължение на няколко дена бяха посетени и практически занятия по българската граматика заедно с гл.ас. д-р Мария Стефанова и гл. ас. д-р Ния Пенева, след които беше направена една историческа разходка из града и посетен Екомузеят на града заедно с ас. д-р Веселка Радева.
     Голямо емоционално и позитивно прекарване беше в рамките на лекцията в образователното пространство на бъдещето в Ректората на РУ и съботната екскурзия във Велико-Търново с посещенията на забележителностите на града.
     За пореден път се убеждава всеки от курсантите, че такива лингвистични практики са една от възможностите да си подобри нивото на българския език, да се докосне до българската история и култура, да разбере, че е част от нея.
     Завърши седмицата със сертифициране, като всеки студент си получи сертификат за успешно завършена Лингвистична практика по български език, както и преподавателите получиха от Центъра за продължаващо обучение сертификати за успешно завършен Квалификационен курс по Методика на обучението по български език, литература и история, подписани от ректора на РУ акад. Христо Белоев, дтн.
     Това тясно сътрудничество между двата университета е доказано от години и е основание да се окуражава и студентът, и преподавателят на ТДУ, че ще продължава още дълги години за полза на младото поколение, живеещо в българската общност както в р-н Тараклия, така и в цяла Република Молдова.

И.д. завеждащ катедра «Педагогика» д-р Надежда ГАЙДАРЖИ

 

Фотоальбом:

фото_3

Вторник, 07 ноября 2023 15:20

Анцуповски четения – 12

Анцуповски четения – 12


     На 27 и 28 октомври тази година в нашия университет се състоя 12-то издание на Международната научна конференция, посветена на известния молдовски историк Иван Анцупов, на тема „Междеетнически взаимодействия в етноконтактна зона“.
     Работни езици на конференцията бяха: английски, български, румънски, русински, руски, украински. Синхронен превод не беше предвиден. Бяха изнесени следните пленарни доклади:

1. Илиев И., доцент, доктор по филология, катедра по филология, Пловдивски университет (България). Българският говор в Задунаевка, Украинска Бесарабия.
2. Зиновьев В.П., доктор исторических наук, профессор кафедры российской истории Томского государственного университета (Томск, Россия); ведущий научный сотрудник лаборатории междисциплинарного исследования пространства Тюменского государственного университета; Суляк С.Г., кандидат исторических наук, доцент кафедры истории народов стран СНГ Института истории Санкт–Петербургского государственного университета (Россия), доцент кафедры филологии и истории Тараклийского государственного университета им. Гр. Цамблака (Молдова). Межэтническое разделение труда в Бессарабской губернии по данным переписи 1897 г.

     По-нататък работата на конференцията продължи по секции:
     Секция I
     «Междуетническа гранична зона: проблема на диалога на културите».
     Секция II
     «Бесарабски българи: проблемът за съхраняването на етнокултурната специфика».
     В Секция 1 бяха изнесени 17 доклада и съобщения. В Секция 2 – 29 доклада и съобщения. Всичко, заедно с с пленарните доклади – 48.
     В конференцията участваха учени от следните държави: България, Молдова, Руска федерация, САЩ, Словакия, Украйна.

 

Фотоальбом:

фото_10

Понедельник, 06 ноября 2023 11:15

ДЕН НА БЪЛГАРСКИТЕ БУДИТЕЛИ

ДЕН НА БЪЛГАРСКИТЕ БУДИТЕЛИ

     На 1 ноември по случай Деня на българските будители в нашия университет се състоя тържество, на което присъстваха и официални гости:
     Илияна Йотова – вицепрезидент на Република България.
     Мая Добрева – извънреден и пълномощен посланик на Р. България в Р. Молдова.
     Наталия Давидович – депутат в парламента на Р. Молдова.
     Иван Паслар – председател на район Тараклия.
     Людмила Павлов – главен секретар в Министерството на образованието и изследванията на Р. Молдова.
     Михаил Барбулат – директор на служба „Държавен дипломатически протокол в Министерството на външните работи и европейската интеграция на Р. Молдова.
     Николай Овчаров – професор по археология от Р. България.
     Младен Станев – председател на Асоциацията на българите по света.
     В словото си г-жа Илияна Йотова съобщи, че тема на преговорите й с властите на Молдова е било и превръщането на Тараклийския държавен университет във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“ с цел да се заздрави висшето учебно заведение, да привлича с различни специалности повече студенти, не само от Тараклия, но и от цяла Молдова, а и от Украйна. И че в момента тече подготовка от молдовската държава на съответните документи за двустранно споразумение между Р. Молдова и Р. България.
     Беше изнесена и кратка концертна програма, по време на която преподаватели и студенти достойно представиха университета. В програмата участваха и студенти от музикалния колеж в гр. Твърдица, които също зарадваха зрителите със своето изпълнение.

 

Фотоальбом:

фото_1